Adana ve Zonguldak Sinop'a Seslendi: Biz Yandık Siz Yanmayın! - Sinop Haber - Sinop, Sinop Haberleri, Sinop Haber
Sinop Haber - Sinop, Sinop Haberleri, Sinop Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EN POPÜLER GALERİLER

Adana ve Zonguldak Sinop'a Seslendi: Biz Yandık Siz Yanmayın!

Adana ve Zonguldak Sinop'a Seslendi: Biz Yandık Siz Yanmayın!

Tarih 16 Aralık 2011, 09:45 Editör Osman AKSU

Gerze İlçesi Yaykıl Köyüne yapılmak istenen Termik Santrallere tepkiler çığ gibi büyürken...

 Gerze İlçesi Yaykıl Köyüne yapılmak istenen Termik Santrallere tepkiler çığ gibi büyürken, Adana Sugözü köyünde ve Zonguldak Çatalağzı beldesinde bulunan Termik Santrallerin hayatı nasıl etkilediği burada yaşayan vatandaşlarımız tarafından düzenlenen basın toplantısında dile getirildi. Sinop İl Genel Meclisi Üyesi ve CHP Grup Başkan Vekili Abdullah Batur'un daveti üzerine Sinop'a gelen Adana Sugözü Köyünden Kemal Özbenli ve Zonguldak Çatalağzı ÇAÇEV Koruma Derneği Başkanı Maden Mühendisi Adnan Akgün bölgelerinde bulunan Termik Santraller nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları anlattı.
 Sinop İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında açılış konuşmasını yapan ve ön bilgilendirmelerde bulunan CHP Grup Başkan Vekili Abdullah Batur; "İl Genel Meclisi olarak Adana Sugözü İsken Termik Santrallerinde yaptıkları incelemeleri dile getirirken, Termik Santrallerin yaşamı olumsuz şekilde etkilediğini, ÇED süresi 21 Aralık 2011'de dolan Yaykıl Köyü Termik Santrali için, Yalova İl Genel Meclisi gibi "Termik Santral İstemiyoruz" diyemedik dedi.
 Adana Sugözü Köyünden gelen Kemal Özbenli; Termik Santral nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar konusunda; "Biz buraya Sinop'a destek olmaya geldik. Biz Adana Bölgesinde böyle güzel bir yer görmedik. Sinop Halkını zehirleyecekler, zamanında çevreciler bölgemize gelerek Termik Santral kurulmasına izin vermeyin 8-10 yıl sonra sıkıntılarını yaşarsınız demişlerdi. Şimdi biz bu sıkıntıları çekmeye başladık. Artık bölgemizde meyve olmuyor, hayvancılıkta bitme noktasında çünkü santralin zehiri hayvanlarımızın sakat doğmasına sebep oluyor. Halk olarak bu santralin kurulmasına izin vermeyin, yoksa yarın sizde bizim çektiklerimizle karşı karşıya kalacaksınız" dedi.
 Zonguldak Çatalağzı ÇAÇEV Koruma Derneği Başkanı Maden Mühendisi Adnan Akgün ise yaptığı açıklamada; "Türkiye'de ilk santral 1948 yılında Çatalağzı'nda kuruldu. O zaman çocuklarımız işe girer, iş imkanı sağlanır diye halkımız ses çıkartmamış, biz bu sıkıntıları doğuştan beri çekiyoruz. Ben buraya sizde bu sorunlarla karşılaşmayın diye anlatmaya geldim. Bizleri iş imkanı sağlayacağız diye kandırdılar, fakat bütün personeller dışardan geldi. Zonguldak kömürün memleketi olmasına rağmen, Rusya'dan ithal kömür getiriyorlar, Rusya para kazanıyor bizde külünü yutuyoruz. Sizlere yaşadıklarımızı anlatıyorum, uyanık olun bu santralin size hiç bir faydası yok. Biz artık Termik Santralle nasıl yaşarız onun mücadelesini veriyoruz. Sizde bizim gibi olmayın, Santrallerde gündüz filitreler açık gece kapatılıyor, başımaza resmen kül yağıyor dedi.
Toplantı sonunda Sinop İl Genel Meclisi Üyesi ve CHP Grup Başkan Vekili Abdullah Batur tarafından yapılan yazılı basın açıklaması içeriği;
 CHP İl Genel Meclis Grup Başkan Vekili Abdullah Batur basın açıklamasında şunları kaydetti;Sinop İl Genel Meclisi, Gerze'ye kurulması planlanan termik santral için Adana Sugözü İsken Termik Santralinde ve çevresinde incelemelerde bulunmuştur.Sorumluluğumuz gereği gözlemlerimizi ve resmi raporları medya vasıtası ile kamuoyuyla paylaşıyoruz.                                            Bölgede yaptığımız araştırmalarda hayvanlarda sakat ve ölü doğumlardaki artış, süt ve kan numunelerinde ağır metallerin varlığı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nce belgelenmiştir.Adana Sugözü köyünde ATIK tabir edilen ölü hayvan doğumları sonrasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Adana Veteriner Kontrol Ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nce atık yavrularda herhangi bir "bakteriyel atık etkeni tespit edilemediği brucella hastalığının olmadığı" bildirilmiştir.Sugözü İsken Termik Santrali Etki Alanı Deniz Ekolojisi İzleme Çalışması Projesinin deniz suyu sıcaklık ölçümlerinin raporuna göre, deniz suyu sıcaklığının artış gösterdiği belgelenmiştir.
  Balıklardaki ağır metal yoğunluğu da 2004'ten 2008'e artış gösterdiği rakamlarla belgelenmiştir.Balık yumurtası ve larva sayısı 1m3  deniz suyunda 2002'de 55.625 iken 2006'da 4.000'e düştüğü belgelenmiştir.Termik santralde günde 5.313.600 m3  deniz suyu çekilmekte ve geri verilmektedir. Mukayese edilmesi için Nisi Göleti 754.000 m3  su tutmaktadır. Termik santral Nisi Göleti'nin 7 katı suyu bir günde kullanmaktadır. Biz de Sinop İl Genel Meclis Üyeleri olarak İsken Termik Santralindeki geri verilen suyu tesadüf eseri birlikte gözlemledik. Suyun tahliyesi sırasında denizde oluşan girdap ve sudaki grilik, bulanıklık santralin tahliye suyunun deniz rengini değiştirdiği gibi eko sisteme verdiği zararı da gözlerimizle gördük.Erzin'deki narenciye üreticilerinin feryatlarını dinledik.ÇED süresi 21 Aralık 2011'de dolan Yaykıl Köyü Termik Santrali için, Yalova İl Genel Meclisi gibi 'TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ' diyemedik.Bütün bu raporlara ve bilgilere rağmen Sinop İl Genel Meclis Üyelerinin termik ve nükleer santrallerin yurt dışı örneklerini de görmek için ÖNERGE vermesi grubumuz tarafından uygun görülmemiştir. Grup olarak yurt dışı santral gezisini onaylamadığımızı, teklif edilmesi halinde geziye katılmayacağımızı beyan ederiz.Termik santrallerin Sinop ve çevresi için TEHDİT olduğu KUZKA Bölge Planı Çevre ve Enerji Bölümünün 128. sayfasında da gösterilmiştir diyen Batur, son olarak doğmamış torunlarımızın temiz hava, temiz çevre hakkı için çalışan herkese teşekkür ederiz diyerek konuşmasını tamamladı. haberi www.haber57.tv den izleyebilirsiniz. 
     Esra Küçük

Bu haber 772 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Allah Korudu

Allah Korudu Sinop tan Gerze ilçesine...

Minik Kaplumbağa'nın Aşıklar Sefası

Minik Kaplumbağa'nın Aşıklar Sefası İlimiz Aşıklar Parkında...
       
HAFİFE ALIYORLAR20 Eylül 2012

Google Translate

NÖBETÇİ ECZANELER

GAZETE SAYFALARI

ÖNEMLİ LİNKLER

REKLAMLAR

Sinop Haber - Sinop, Sinop Haberleri, Sinop Haber
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi