Çevre Düzeni Planı Meclise Takıldı - Sinop Haber - Sinop, Sinop Haberleri, Sinop Haber
Sinop Haber - Sinop, Sinop Haberleri, Sinop Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EN POPÜLER GALERİLER

Çevre Düzeni Planı Meclise Takıldı

Çevre Düzeni Planı Meclise Takıldı

Tarih 09 Haziran 2011, 09:48 Editör Osman AKSU

Sinop İl Genel Meclisi Başkanı Güryay Güzel, "Birileri bizi 'bunlar sadece köylere taş döktürmekten anlar' diye düşünüyor.

  Sinop İl Genel Meclisi Başkanı Güryay Güzel, "Birileri bizi 'bunlar sadece köylere taş döktürmekten anlar' diye düşünüyor.
  Herkes iyi bilsin ki, meclis üyeleri çevre planı üzerinde çalışmayı da, adam gibi çalışmayı da iyi bilir" dedi.
  Sinop merkezi ile merkeze bağlı 42 köyü ilgilendiren çevre düzeni planı Sinop İl Genel Meclisi'nden geri döndü.
  Sinop İl Genel Meclisi haziran ayı oturumları gerçekleştirilen son oturumla birlikte tamamlandı.
 Sinop İl Genel Meclisi toplantı salonunda Meclis Başkanı Uğur Giresun başkanlığında gerçekleştirilen oturumda 58 maddelik gündemin son 16 maddesi görüşüldü.
 Haziran ayı oturumlarının en önemli maddesini Sinop'un geleceğine şekil vermesi beklenen 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı oluşturdu. Daha önce görüşülerek tekrar düzenlenmesi için geri gönderilen 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı yine meclise takıldı.
 İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda uzun incelemeler sonucunda önemli eksiklikleri tespit edilen çevre düzeni planı oy birliği ile reddedildi.
 Belediye tarafından özel bir firmaya hazırlattırılan çevre düzeni planı hakkında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Güryay Güzel, planın bir çok eksikliğinin olduğunu söyledi.
Bizi Küçümseyenler Bunu İyi Bilsin!
  Güryay Güzel; "Bütün muhtarlarımızla tek tek çalıştık. Firma ile de bir kaç kez görüştük.
 Ama fazla bir iyileştirme de göremedik. Biz sadece ve sadece Sinop'un geleceğini düşünerek hareket ediyoruz. Biz bu planın bazı kesimlerden çok, toplumun tüm kesimlerine hitap etmesini istiyoruz.
 Biz bu planın tamamen değişmesini istiyoruz. Birileri bizi 'bunlar sadece köylere taş döktürmekten, köylere greyder göndermekten anlar' diye düşünüyor.
 Herkes iyi bilsin ki, burada ki il genel meclisi üyeleri, taş döktürmeyi de iyi bilir, çevre planı üzerinde çalışmayı da iyi bilir, adam gibi çalışmayı da iyi bilir.
 Ayrıca birilerinin menfaati için çalışmamayı da iyi bilir. 
 Meclis başkanından tüm üyelerine kadar bizim amacımız Sinop insanına hizmet. Bu şekilde bu raporum bizden geçmesi mümkün değil.
 Bu tekrar gündemimize gelirse, yine Sinop'un menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapacağız" diye konuştu.
   İşte Komisyonun Raporu
     Bu arada çevre düzeni planı hakkında meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından sunulan rapor şöyle; "08.05.2011 Tarihinde İl Genel Meclis Başkanlığından İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen İlimiz Merkez İlçe için Sinop Belediye Başkanlığınca E.Semra KUTLUAY Planlama Bürosuna hazırlatılan 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı İl Genel meclisinin 07.03.2011 tarih ve 92 sayılı kararıyla İmar ve bayındırlık Komisyonuna havale edilmiş; söz konusu Komisyonun 31.03.2011 tarihli Raporunda, Plandaki eksiklikler tespit edilerek özetle "Spor alanlarının, eğitim alanlarının ve Yeşil alanların vb. bir çok konudan dolayı incelenmekte olan taslak 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının bu şekliyle onaylanmasını mümkün olmadığı, önümüzdeki ayda konunun tekrar gündeme gelmesi için daireye bildirilmesine"  şeklinde görüş verilmiş ve İl Genel Meclisinin 07.04.2011 tarih ve 115 sayılı kararıyla konunun komisyondan gelen Rapor doğrultusunda karar verilmiştir.
 İdaremizce, söz konusu Komisyon Raporu ve İl Genel Meclis Karar sureti değerlendirilmek üzere yüklenici E.Semra KUTLUAY Planlama Bürosuna gönderilmiş olup ilgi yazıyla Raporda bahsi geçen konulara ilişkin olarak değerlendirmenin yapıldığı ve yeniden düzenlenen 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının onaylanması talep edilmiştir.
 Bu kapsamda İl Genel meclisinsin İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu doğrultusunda yeniden düzenlenen Sinop-Merkez İlçe 1/25.000 ölçekli Çevre Düzenleme Planının 5302 Sayılı İl özel İdare kanununun 6. maddesi gereğince onaylanmak üzere İl Genel meclisinde Görüşülmesi hususunda; Boztepe yarım adasıyla, anakarayı birbirine bağlayan ana yolun alternatifinin olmayışı. Boztepe yarım adasının mevcut nüfusu taşımakta zorluk çektiği, (Ulaşım, Kentsel Teknik Altyapı, Sosyal Kültürel Üstyapılar, En Önemlisi, Kentsel ve Semt Ölçeğindeki Yeşil Alanların Olmayışı) Yeni Kentsel Gelişme alanlarının yer seçiminde yarım adanın kesinlikle kullanılmaması.
-Kent Merkezi, Ada bölümünde güneyine bakan kesimde, Nisi göleti üstündeki turizm tesis alanının Kente ne kazandıracağının anlaşılmaması.
 Halk arasında Pervane Tepesi olarak bilinen, şehrin çıkış istikametinin sağ tarafının İmara açılmasının mümkün olmadığı. 
 Korucuk ve Bostancılı Köylerinin Meskün alanlarının tarım alanı yapılmasının, hiçbir mantıklı sebebinin bulunmaması. Küçük Sanayi, Sitesinden Korucuk Köyü istikametine giden yolun, Sağının ve Solunun Konut dışı Kentsel Çalışma Alanına sokulması.
 Korucuk Köyü ile Ordu Köyü arasında (Sahil Şeridi) Kırsal Gelişme alanının hangi amaca hizmet ettiğinin anlaşılamaması.
 Depolama alanlarının yetersiz olduğu, Kenti rahatlatacak yeni depolama alanlarının açılması zorunluluğu gibi Spor alanlarının, Eğitim alanlarının ve Yeşil alanların vb. bir çok konudan dolayı incelenmekte olan taslak 1/25.000 Çevre Düzeni Planının bu şekliyle onaylanmasının mümkün olmadığı, önümüzdeki dönemlerde konunun tekrar gündeme gelmesi halinde incelenmesine; Komisyonumuz karar vermiştir"
Haber:Mustafa ÖZKOÇ

Bu haber 960 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Allah Korudu

Allah Korudu Sinop tan Gerze ilçesine...

Minik Kaplumbağa'nın Aşıklar Sefası

Minik Kaplumbağa'nın Aşıklar Sefası İlimiz Aşıklar Parkında...
       
HAFİFE ALIYORLAR20 Eylül 2012

Google Translate

NÖBETÇİ ECZANELER

GAZETE SAYFALARI

ÖNEMLİ LİNKLER

REKLAMLAR

Sinop Haber - Sinop, Sinop Haberleri, Sinop Haber
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi